top of page

Ciekawe szlaki turystyczne w okolicy

Położenie naszej stanicy - w środku Beskidu Żywieckiego - sprawia, że jest ona świetną bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne. Poznaliśmy je na tyle dobrze, że wiemy, co Wam polecić. Poniżej prezentujemy nasze propozycje.

Źródło: www.jelesnia.pl

Pilsko - szlak zielony ( 1557 m n.p.m. )

Sopotnia Wielka Wodospad – Hala Buczynka – Skałka  – Hala Miziowa.  Czas przejścia: wyjście 2, 45 h, zejście 1 ¾ h GOT: 13/6

 

Szlak rozpoczyna się centrum wsi, przy przystanku PKS Sopotnia Wielka Wodospad. Poniżej mostu na potoku sopotniańskim występuje największy w Beskidach i jednocześnie jeden z największych w Polsce wodospadów. Szczególnie efektownie wygląda to po większych opadach deszczu i burzach.  Obok przystanku w grupie dorodnych sosen stoi tablica informacyjna Żywieckiego Parku Krajobrazowego o przebiegu szlaków i ścieżek przyrodniczych oraz kamienny obelisk upamiętniający pamięć mieszkańców Sopotni Wielkiej zamordowanych przez hitlerowców podczas ostatniej wojny.

Romanka - szlak żółty ( 1336 m n.p.m.)

Sopotnia Mała II – Kotarnica  – Romanka  Czas przejścia: wyjście 2,15 h, zejście 1,45 h GOT: 15/8

 

Szlak rozpoczynający się na terenie Sopotni Małej II jest dłuższym fragmentem oznakowania zaczynającego się na rynku Żywca i wiodącego na szczyt Romanki. Po opuszczeniu Sopotni szlak nasz przez pola, niewielkie zagajniki a później jeszcze lasem podchodzi na grzbiet wzniesienia opadającego tu od Romanki. Pokonać musimy spore nachylenie stoku wpierw osiągając kulminację Łazów (1002 m) po czym szlak się nieco wyrównuje. Po prawej stronie mijamy polanę Łobazią. dalej zalesionym grzbietem docieramy do Hali Juraszkowej, z której roztacza się interesująca panorama widokowa na dolinę Koszarawy, Pasmo Pewelskie i Beskid Mały.

Przyłęków - szlak żółty ( 762 m n.p.m. )

Szlak rozpoczyna się w Sopotni, prowadząc głównie przez las. Po drodze rozpościerają się malownicze widoki na Beskid Żywiecki, głównie szczyt Pilska, a przy dobrej pogodzie nawet na Babią Górę. Główną atrakcją tego szlaku jest majestetyczny kościółek, zbudowany na pamiątkę objawienia Maryi. Przy kościółku znajduje się Droga Krzyżowa, której stacje wyznaczane są przez piękne figurki i obrazy. Trasa nie jest zbyt wymagająca, jej przejście zajmuje od 1,5 do 2 h.

Babia Góra - szlak czerwony (1725 m n.p.m. )

Przełęcz Glinne (809 m) – Student (935 m) – Beskid Korbielowski (Weska 955 m) – Beskid Krzyżowski (Szelust 923 m) – Przełęcz Półgórska (809 m) – Jaworzyna (1047 m) – Głuchaczki (830 m) – Mendralowa (1163 m) – Przełęcz Jałowiecka (993 m) – Żywieckie Rostaje – Hala Czarnego – Markowe Szczawiny (1180 m) Czas przejścia: wyjście 7,30 h, zejście 7,30 h GOT: 34/28

 

Szlak prowadzi grzbietem granicznym poczynając od Przełęczy Glinne przez szereg szczytów i przełęczy głównego szlaku Beskidzkiego im. prof. Kazimierza Sosnowskiego. Wędrówka tym szlakiem dostarcza turyście szereg ciekawych panoram widokowych odkrywających widok na Pilsko, Babią Górę, dolinę Koszarawy, Pasmo Jałowieckie i Beskid Mały. Na trasie spotykamy starą drewnianą zabudowę chałup i pasterskich szop i szałasów. Ostatni odcinek szlaku poczynając od tzw. Fickowych Rostajów, na górnym płaju, który wiedzie od Hali Czarnego do Markowych Szczawin.

bottom of page